Mivel foglalkozik a nőgyógyász szakorvos?
A nőgyógyász a női szervek vizsgálatával és kezelésével foglalkozó szakorvos.
Milyen esetben forduljunk nőgyógyászhoz?
- Menstruációs zavarok
- Nőgyógyászati fertőzések
- Kismedencei gyulladás
- Hüvelyi problémák (pl. hüvelyszárazság)
- Meddőség
- Méhnyakrák, petefészekrák, méhtestrák
- Miómák
A mióma a női méh jóindulatú daganata. Jellemzően a középkorú, 35–45 év közötti nők körében gyakori, de a fiatalabb korosztályt is érintheti. Ez utóbbi korcsoportnál az jelenti a legnagyobb problémát, hogy a miómák a fogantatást is megnehezíthetik. Előfordulásuk természetesen számos dologtól, így az egyéni adottságoktól, az életmódtól, a környezeti hatásoktól, valamint örökletes tényezőktől is függ. A legtöbbször a hormonális egyensúly megbomlása vezet a mióma kialakulásához. Az ösztrogén és a progeszteron aránya felborul, ösztrogéndominancia jön létre, ami miatt az ösztrogén sejtosztódást serkentő hatása fokozottan érvényesül a méhfalon. Ennek eredményeképpen jönnek létre és növekednek a miómák. A nagyobb méretű miómák az alhasi feszítő érzést mellett komoly hólyagpanaszokat is okozhatnak. Jellemző tünet lehet még a has térfogatának feltűnő növekedése, gyakori vizelés vagy vizeletürítési zavarok, és bizonyos esetekben a székrekedés is.
- Petefészek ciszta
A petefészek ciszta a petefészekből kiinduló, folyadékot tartalmazó jóindulatú daganat. A cisztákat leggyakrabban ultrahang vizsgálat során fedezik fel. Tüneteik lehetnek: alhasi fájdalom, nyomásérzékenység, puffadás, vérzészavarok, hasi diszkomfortérzés, vizelési-székelési panaszok, hastérfogat növekedés. A ciszták tartalom alapján lehet egy vagy többrekeszesek. Míg az egyrekeszes ciszták általában nem kórosak, addig a többrekeszeseknek minden esetben utána kell járni. Ha a cisztákat nagyság szerint csoportosítjuk, akkor az 50 mm-nél nagyobbakra kell odafigyelni, ugyanis ennél a méretnél általában szövettani vizsgálatot rendel el a nőgyógyász. A 20-30 mm-es nagyságúak általában funkcionális ciszták és nem nagyon okoznak panaszt. Minden szövetből kiindulhat rosszindulatú elváltozás, főleg, ha erre a családban genetikai hajlam is van. Éppen ezért nagyon fontos, hogy ha petefészek cisztánk van, akkor rendszeresen ellenőriztessük, változik-e a mérete.
- Endometriosis
Akkor beszélünk endometriosisról, ha azok a méhnyálkahártya sejtek, amelyből a menstruációs vérzés történik, a méhűrön kívül jelennek meg. Ez a betegség kilencvenöt százalékban a reproduktív korú nőket érinti, nem szült nőkön gyakoribb, a változó kor után ritka. Leggyakoribb tünete a menstruációkor jelentkező, erős, alhasi, görcsös fájdalom elhúzódó menstruációs vérzéssel. Annak, akinek endometriózisa van, a menzesz mellett a közösülések is fájdalmassá válnak. Sőt, ha a húgyhólyag környékén helyezkednek el az endometriózis telepek, akkor alhasi, vizeletürítési fájdalom is jelentkezhet. Abban az esetben, ha a bélrendszer közelében jelentkezik a probléma, a székelés lesz fájdalmas, néha még véres széklet is előfordulhat.
- Terhesség, terhesgondozás
A NIFTY genetikai teszt csak nőgyógyászati vizsgálattal együtt kérhető.
- Nemibeteg ellátás
STI sexually transmitted infection, vagy STD sexually transmitted disease jelentése nemi érintkezéssel terjedő fertőzés vagy betegség (nem minden fertőzés okoz klinikai tünetet). A közhiedelemmel ellentétben nem csak a klasszikus nemi betegségek tartoznak ide, mint pl. a szifilisz vagy a gonorrhoea (kankó, tripper), hanem számos más gyakori kórokozó is (baktériumok, vírusok). Több mint harminc féle kórokozó terjed nemi érintkezéssel, ezért is nagyon fontos a rendszeres komplett STD-szűrés. Néhány kórokozó tünetszegény, akár tünetmentes fertőzést is okozhat, de szövődmények ekkor is kialakulthatnak, akár krónikus gyulladáshoz, meddőséghez is vezethetnek.
Kinek ajánlott STD-szűrés?
Mindenkinek, aki szexuális életet él, különösen ajánlott új kapcsolatban, gyermekvállalás előtt mindkét félnek, bármilyen húgyúti-nemiszervi panasz, tünet esetén.
Mely klinikán érhető el a szakrendelés?
Gyakori nőgyógyászati vizsgálatok
- A nőgyógyászati vizsgálat a szeméremtest, a hüvely, a méh, a petefészkek vizsgálatából, valamint méhnyak-szűrésből (citológia) áll. A vizsgálat kiegészítéseként történik hüvelyi ultrahang is (illetve terhesgondozás keretében terhességi ultrahang).
- Panaszmentes esetben a szexuális élet kezdetétől évente szükséges a nőgyógyászati szűrővizsgálat, amely a nőgyógyászati alapvizsgálatot, a méhnyakrák szűrést és a nőgyógyászati ultrahangot foglalja magában. Rákszűrés során a méhnyakról és a méhszáj felszínéről történik a citológiai mintavétel. A vizsgálat csupán néhány percet vesz igénybe, fájdalommal nem jár. A méhnyakrák korai felfedezés esetén nagyon jó arányban, közel 100%-ban gyógyítható. Ezért is kiemelten fontos évente elvégeztetni a szűrővizsgálatot.
- A vérzészavarok hátterében számos ok állhat
- Hormonális zavarok, például pajzsmirigy problémák.
- Mióma – A méh jóindulatú daganata.
- Méhbe helyezett fogamzásgátló eszköz.
- Fluoros panasz, gát tájéki diszkomfort, amelynek hátterében állhat pl. gombás, bakteriális fertőzés, Trichomoniasis, Mycoplasma, Ureaplasma, Clamydia fertőzés
- Kismedencei, alhasi fájdalom, amelynek számtalan oka lehet pl. gyulladás, myoma, endometriosis, PCOS szindróma
- Termékenységi problémák kivizsgálása
- Klimax környékén felmerülő panaszok kivizsgálása
- Terhességhez kapcsolódó kiegészítő vizsgálat
A NIFTY-teszt jelenleg a világ vezető, nem invazív (értsd: nem igényel vágással vagy szúrással járó orvosi beavatkozást) prenatális tesztje. Ez azt jelenti, hogy gyakorlatilag nincs vetélési kockázat, hiszen nincs szükség a hasfal keresztülszúrására. A teszt felismerési aránya 99% feletti, tehát, ha az eredmény negatív, akkor 99%-ban biztosak lehetünk benne, hogy magzatunk nem érintett a Down-, Patau- és Edwards-szindróma egyikében sem. A teszt összesen 18 féle szindrómát képes kimutatni, valamint a magzat neme is meghatározható.
Kiknek és milyen élethelyzetben ajánlott elvégeztetni?
- Az anya életkora 35 év feletti.
- Az első vagy a második trimeszterben végzett biokémiai tesztek és ultrahangvizsgálatok a kromoszóma-rendellenességek magas kockázatára utaltak.
- Korábbi terhességben vagy családjában előfordult kromoszóma-rendellenesség.
- Az invazív prenatális eljárások ellenjavalltak (pl. emelkedett vetélési kockázat).
- In-vitro megtermékenyítést végeztek, vagy akiknél korábban ismételt spontán vetélés fordult elő.
A fentieken kívül minden olyan kismamának ajánlható, aki a kombinált tesztnél magasabb megbízhatóságú vizsgálatot szeretne. A tesztet a terhesség 10-18 hetében javasolt elvégeztetni.
Nőgyógyászat
A nőgyógyászat szakrendelés olyan egészségügyi szolgáltatás, amely női betegek számára kínál diagnosztikai és terápiás lehetőségeket a nemi szervekkel és a reprodukciós rendszerrel kapcsolatos problémákra. Az orvosok, akik ezen a területen dolgoznak, szakemberek a női anatómia és fiziológia terén, és széles körű tudást és tapasztalatot szereznek a nők egészségügyi állapotával kapcsolatban.
A nőgyógyászat szakrendelésen a következő betegségekkel érdemes felkeresni:
Méhnyakrák szűrés: a legtöbb nőgyógyászat szakrendelés kínál méhnyakrák szűrést, amely segít az időben történő diagnózisban és kezelésben. A szűrés során az orvos eltávolít egy kis sejtmintát a méhnyakból, amelyet aztán laboratóriumban vizsgálnak meg, hogy meghatározzák, vannak-e rákmegelőző elváltozások.
Női reproduktív egészség: a nőgyógyászat szakrendelésen felkereshetők olyan problémák, mint például a menstruációs zavarok, a PCOS (policisztás ovárium szindróma), a meddőség, a terhességmegszakítás és a medencei fájdalom.
Nemi betegségek: a nőgyógyászat szakrendelésen tesztelni és kezelni lehet olyan nemi betegségeket, mint a chlamydia, a gonorrhoea, a szifilisz, a HPV (humán papillomavírus), az herpesz és a HIV.
Női rákok: a nőgyógyászat szakrendelésen a mell- és petefészekrák szűrésére is lehetőség van.
A Swiss Clinic magánklinika nőgyógyászati szakrendelése tapasztalt orvosokat és modern diagnosztikai és terápiás lehetőségeket kínál a női betegek számára. A klinika szakemberei elkötelezettek az érintett betegek testi és lelki egészségének javítása érdekében, és minden szükséges segítséget és támogatást nyújtanak a női betegeknek, hogy biztonságban érezzék magukat az ellátás során.