Manapság még mindig tabu témának számítanak egyes betegségek, különös tekintettel a nemiszerveket érintő kórképekre. A péniszgörbület egy olyan fizikális elváltozás, amely az esztétikai kérdéseken túl számos funkcionális, érzelmi, szexuális, pszichoszociális és párkapcsolati akadályhoz vezethet az érintetteknél, nem mellesleg komoly életminőségbeli vonzata is lehet.
A pénisz a merevedéskor szinte soha sem tökéletesen egyenes, problémát akkor jelenthet a görbület, ha esztétikailag zavaró, esetleg a közösülést is megnehezíti, vagy esetleg fájdalommal jár. Léteznek veleszületett (congenitalis) és szerzett (Peyronie betegség, IPP) péniszgörbületek. Az előbbi esetében a péniszgörbület társulhat más nemiszerveket érintő fejlődési rendellenességhez is, de önállóan is fennállhat. A ritka állapot előfordulási gyakorisága kevesebb, mint 1% az átlagpopulációban. Önálló kórképként leggyakrabban serdülőkorban vagy korai felnőttkorban észlelik. A görbület hátterében a pénisz egyes szöveteinek és alkotóelemeinek fejlődési rendellenessége áll.
A szerzett felnőttkori forma jóval gyakoribb, körülbelül az átlag férfiak 10%-át érinti. A görbületet egy heges kötőszövetes terület (csomó) alakítja ki. Bizonyos esetekben ez a megkeményedett heges szövet nem görbületet okoz a péniszen, hanem a hímvessző rövidüléséhez vagy homokóraszerű deformitásához vezethet, egyes esetekben változó mértékű merevedési zavar is fennállhat a betegség kísérőjeként. Ez a merevedés lehet kifejezetten fájdalmas is. Súlyos esetekben a nagyfokú deformitás, a merevedési zavarok vagy a nagymértékű fájdalmak ellehetetlenítik a közösülést. A kórkép kialakulásában szerepet játszhatnak a péniszt ért sérülések, akár mikrotraumák (nagyobb terhelés miatt keletkező szöveti sérülesek a péniszben) és ezek nem megfelelő gyógyulási mechanizmusai. Néhány betegséget összefüggésbe hoznak a kórkép kialakulásával (pl: Dupuytren betegség, amikor a tenyér alatti inak megvastagodnak és megrövidülnek), de cukorbetegségben is magasabb előfordulási arányt mutat.
A hímvesszőgörbületek iránya különböző lehet, és emellett előfordulhatnak komplexebb görbületek egyaránt (pl.: több egyidejű deformitás). Mértéke, azaz szöge is változó lehet.
A kivizsgálás során fontos lehet a merevedéskor készített fotó bemutatása, mely művi merevedéskeltés nélkül segít a rekonstrukciós szakember számára, hogy néhány elsődleges paraméterről tájékozódjon a vizsgálatsorozat elején. Az elbeszélgetés után a kivizsgálás részét képezheti néhány speciális orvosi vagy képalkotó vizsgálat.
A betegség kezelését tekintve létfontosságú, hogy minden betegséggel kapcsolatos részlet pontosan tisztázva legyen, és reális elvárások legyenek megfogalmazva. A veleszületett péniszgörbületek esetében, amennyiben annak mértéke kezelést kíván, a megoldás általában sebészi.
Szerzett péniszgörbületek esetében ugyan léteznek hagyományos terápiás módszerek, de súlyos deformitások esetében a szájon át vagy lokálisan alkalmazott gyógyszerek gyenge eredményességet mutathatnak. Léteznek már új típusú alternatív kezelések, amik bizonyos esetekben, különös tekintettel a fájdalmas akut szakra, enyhülést hozhatnak. Sok esetben a fenti módszerek nem elégségesek a betegség kezelésében és sebészeti megoldások kerülhetnek előtérbe. Fontos tudni, hogy sebészeti megoldások az akut szakban, nem stabil vagy fájdalmas görbületek esetében nem jöhetnek szóba. Ilyen esetekben a betegség stabilizálása az elsődleges szempont, és későbbi időpontban tervezhető műtéti rekonstrukció. Léteznek a barlangos testeket rövidítő, vagy a modernebb, azt meghosszabbító műtéti eljárások. Súlyos merevedési zavarok együttes fennállásakor szóba jöhetnek péniszprotézisek beültetésével járó beavatkozások is. A korszerű péniszgörbület sebészet komoly felkészültséget igénylő rekonstrukciós szakterület, melyet speciális gyakorlattal rendelkező urológusok vagy uro-genitális rekonstrukciós sebészek végeznek, akik urológiai implantátumok (ez esetben péniszprotézisek) terén is tapasztalattal rendelkeznek. Ne feledje, a péniszgörbület ma már nem tabu!
Problémájával keresse fel urológiánkat egy szakorvosi vizsgálatra!