A szívelégtelenség akkor következik be, amikor a szívizom nem pumpálja megfelelően a vért. Amikor ez megtörténik, gyakran visszafelé szivárog a vér, és folyadék halmozódhat fel a tüdőben, ezzel légszomjat okozva. Emellett a nem kielégítő vérkeringés a bokák körül és a lábszáron a bőr alatt vizesedést, oedemát okoz.
Bizonyos szívbetegségek fokozatosan gyengítik vagy merevítik el a szívet, hogy ne tudja megfelelően feltölteni és pumpálni a vért. Ezek az okok magukban foglalják a szívben lévő szűkületet és a magas vérnyomást, a koszorús ér betegséget, a szívbillentyű hibákat, de az alkohol vagy más szerek okozta szívizom gyengeséget és a szívizom gyulladás után fellépő maradandó izomkárosodást is..
A megfelelő kezelés javíthatja a szívelégtelenség tüneteit, emellett az életmódbeli változások is javíthatják az életminőséget. Próbáljon meg fogyni, mozogni, kevesebb sót használni, és kiemelkedően fontos kezelni a stresszt.
Azonban a szívelégtelenség életveszélyes is lehet. A szívproblémával élő emberek súlyos tüneteket tapasztalhatnak.
Ha szívelégtelenséged van, a szíved nem képes elegendő vért szállítani a test szükségleteinek kielégítéséhez. A tünetek lehetnek lassan kialakulóak, néha pedig hirtelen kezdődhetnek.
A szívelégtelenség tünetei a következők lehetnek:
- Légszomj tevékenység közben vagy fekvéskor.
- Fáradtság és gyengeség.
- Dagadás a lábakban, bokákban.
- Gyors vagy szabálytalan szívverés.
- Csökkent erő a testmozgás során.
- Sziszegés.
- Olyan köhögés, amely nem múlik el, vagy köhögés, amely fehér vagy rózsaszín nyákot hoz fel vérrel tarkítva.
- A has területének duzzanata.
- Nagyon gyors testsúlynövekedés a felhalmozódott folyadék miatt.
- Hányinger és étvágycsökkenés.
- Koncentrálási nehézség vagy csökkent éberség.
- Mellkasi fájdalom, ha a szívelégtelenség szívrohamból ered.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Fordulj orvoshoz, ha úgy gondolod, hogy szívelégtelenség tüneteit észleled magadon!
Azonnal hívj segítséget, ha a következő tüneteket észleled:
- Mellkasi fájdalom.
- Elájulás érzés vagy súlyos gyengeség.
- Gyors vagy szabálytalan szívverés légszomj, mellkasi fájdalom vagy elájulás érzés mellett. Ne várd meg míg elájulsz!
- Hirtelen, súlyos légszomj és fehér vagy rózsaszín, habos nyák felköhögése.
Ezeket a tünetek a szívelégtelenség is okozhatja, de számos más lehetséges okuk is lehet. Ne próbálja meg magadat diagnosztizálni!
Diagnózis
A szívelégtelenség diagnosztizálásához a szakorvos megvizsgálja Önt, és kérdéseket tesz fel a tünetekről és az egészségi állapotról. A szakorvos megvizsgálja, hogy fennállnak-e szívhibára utaló kockázati tényezők, például magas vérnyomás, koszorúér-betegség vagy cukorbetegség.
A szívelégtelenség diagnosztizálásához elvégzett tesztek/vizsgálatok lehetnek:
- Vérvizsgálatok. A vértesztek segíthetnek olyan betegségek diagnosztizálásában, amelyek hatással lehetnek a szív működésére. A vértesztek képesek kimutatni egy olyan fehérjét, amit a szív és a vérerek termelnek. Szívelégtelenség esetén emelkedik ennek a fehérjének (BNP) a szintje.
- Mellkas röntgen. A röntgenfelvételek megmutathatják a tüdő és a szív állapotát.
- Elektrokardiográfia (EKG). Ez a gyors és fájdalommentes teszt rögzíti a szív elektromos jeleit. Megmutathatja, milyen gyorsan vagy lassan ver a szív. Van-e ritmus zavar és van-e jele túlterhelésnek.
- Echokardiográfia. Hanghullámok készítenek képeket a dobógó szívről. Ez a teszt megmutatja a szív méretét, szerkezetét, a szívbillentyűket és a szívben áramló vért, illetve a nyomásokat és az izomzat kóros összehúzódását.
- Pumpa funkció vagy ejekciós frakció. Az ejekciós frakció (EF) az a mérték, amely megmutatja, hány százaléka hagyja el a vérnek a szívedet minden összeszoruláskor. Ezt a mérést az echokardiogram során végzik. Az eredmény segíthet a szívelégtelenség osztályozásában és a kezelés irányításában. Az ideálisnak számító EF 50% vagy annál magasabb.
- Terheléses tesztek. Ezek a tesztek gyakran futópadon történő sétát vagy rögzített kerékpáron történő biciklizést jelentenek, miközben monitorozzák a szívet. A terheléses tesztek megmutathatják, hogyan reagál a szív a fizikai aktivitásra és megmérik mennyire terhelhető az egyén.
- Szív CT-vizsgálat. Ezt a tesztet coronaria CT-vizsgálatnak is nevezik, amely röntgensugarakkal készít keresztmetszeti képeket a szívről és a koszorúserekről.
- Szív MRI-vizsgálat. Cardio MR – ez a teszt mágneses mezőket és rádióhullámokat használ részletes szívképek készítéséhez.
- Koronária angiográfia. Ez a teszt segít felfedezni a szív artériákban lévő elzáródásokat. Műtőben,kórházi körülmények között végzik. Az orvos egy hosszú, vékony hajlékony csövet, katétert helyez be egy csukló vagy comb verőéren keresztül a vérerekbe. Ezután felmegy a szívbe. A festék beáramlik a katéteren keresztül a szív artériáiba – ezek a coronariák. A festék segít a szív artériáinak láthatóvá tételében röntgenfelvételeken és videón,megmutatja a szűkületeket.
- Miokardiális biopszia. Ebben a tesztben a szakorvos kis darabokat vesz ki a szívizomból vizsgálatra. Ezt a tesztet olykor azért végezhetik el, hogy diagnosztizáljanak bizonyos típusú szívizom betegségeket, amelyek szívelégtelenséget okozhatnak.
A szakaszolás segít a legmegfelelőbb kezelés meghatározásában. Két fő módszer van a szívelégtelenség szakaszának meghatározására:
New York Heart Association (NYHA) osztályozás
Ez a rendszer négy kategóriába sorolja a szívelégtelenséget számokkal:
- I. osztály szívelégtelenség. Nincsenek szívelégtelenség tünetei.
- II. osztály szívelégtelenség. A mindennapi tevékenységeket könnyen el lehet végezni, de a megerőltetés légszomjat vagy fáradtságot okozhat.
- III. osztály szívelégtelenség. Nehézségekbe ütközik a mindennapi tevékenységek befejezése.
- IV. osztály szívelégtelenség. Légszomj még pihenés közben is jelentkezik. Ez a kategória magában foglalja a legsúlyosabb szívelégtelenséget.
Amerikai Kardiológiai Társaság / Amerikai Szív Társaság osztályozás
Ez a szakaszokra osztott osztályozási rendszer A-tól D-ig terjedő betűket használ.
- A. szakasz: Számos kockázati tényező van a szívelégtelenség szempontjából, de nincsenek jelek vagy tünetek.
- B. szakasz: Szívbetegség van jelen, de nincsenek szívelégtelenség jelei vagy tünetei.
- C. szakasz: Szívbetegség van jelen, és szívelégtelenség jelei vagy tünetei is vannak.
- D. szakasz: Az előrehaladott szívelégtelenség speciális kezelést igényel.
A szakorvosok gyakran kombinálják ezeket az osztályozási rendszereket, hogy segítsék a legmegfelelőbb kezelési lehetőségek kiválasztásában.
Kezelés
A szívelégtelenség kezelése a kiváltó októl függ. A kezelés általában életmódbeli változásokat és gyógyszereket foglal magában. Ha egy másik egészségi állapot okozza a szív elégtelenségét, a kezelésével a szívelégtelenség visszafordulhat. Néhány szívelégtelenségben szenvedő embernek sebészeti beavatkozásra lehet szüksége a blokkolt artériák kinyitásához vagy egy eszköz beültetéséhez, amely segíti a szív jobb működését.
Ha a szívelégtelenség tünetei fokozódnak, elképzelhető, hogy kórházba kell kerülnöd. A kórházban tartózkodás alatt lehet, hogy:
- Gyógyszereket kap a tünetei enyhítésére.
- További gyógyszereket kap a szív jobb működésének segítésére.
- Oxigént a szájmaszkon vagy az orrba helyezett kis csöveken keresztül.
Ha súlyos szívelégtelensége van, hosszú ideig szüksége lehet oxigén kezelésre.
Műtét vagy egyéb eljárások
Műtét vagy más kezelés lehet javasolt a szívelégtelenséghez vezető probléma kezelésére. A szívelégtelenség műtéti vagy más eljárásai magukban foglalhatják:
- Koronária bypass műtét. Ezt a műtétet akkor végezhetik el, ha a súlyosan elzáródott artériák okozzák a szívelégtelenségedet. A műtét során egy egészséges véredényt vesznek a láb, a kar vagy a mellkas területéről, és összekapcsolják a szívben lévő elzáródott artériák alatt és felett. Az új útvonal javítja a véráramlást a szívizom felé.
- Szívbillentyű javítása vagy cseréje. Ha egy sérült szívbillentyű okozza a szívelégtelenséget, a szolgáltató javasolhatja a billentyű javítását vagy cseréjét. Sokféle szívbillentyű-javítás létezik. A szükséges típus attól függ, hogy mi okozza a szívbillentyű problémáját. A szívbillentyű javítása vagy cseréje nyitott szív- vagy minimálisan invazív műtét során történhet.
- Implantálható cardioverter-defibrillátor (ICD). Az ICD a szívelégtelenség szövődményeinek megelőzésére szolgál. Nem kezelés a szívelégtelenség maga számára. Az ICD hasonló eszköz egy pacemakerhez. A bőr alá ültetik a mellkasban, vezetékekkel vezetve az ereken és a szívbe. Az ICD figyeli a szívverést. Ha a szív veszélyes ritmusban kezd el verni, az ICD megpróbálja helyesbíteni a szívritmust. Ha a szív megáll, az eszköz áramütést ad le, hogy visszaállítsa a rendes ritmust. Az ICD emellett működhet pacemakerként is, és felgyorsíthatja a lassú szívverést.
- Szívritmus szinkronizációs terápia (CRT). Más néven két kamra pacing, a CRT a szívelégtelenség kezelésére szolgál azoknál az embereknél, akiknek alsó szívkamrái nem szinkronban működnek egymással. Egy eszköz elektromos jeleket küld az alsó szívkamrák felé. A jelek azt mondják meg a kamráknak, hogy összehangoltabb módon összehúzódjanak. Ez javítja a vér kipumpálását a szívből. A CRT-t egy ICD-vel is kombinálhatják.
- Ventricular Assist Device (VAD). A VAD segít a vér pumpálásában a szív alsó kamráiból az egész testbe. Ez egy mechanikus keringéstámogató eszköz. Bár a VAD-t elhelyezhetik a szív alsó kamrájában vagy mindkettőjében, általában az alsó bal kamrába helyezik. A szakorvos akkor ajánlhatja a VAD-t, ha szívátültetésre vársz.
- Szívátültetés. Néhány embernek olyan súlyos szívelégtelensége van, hogy a sebészeti eljárások és a gyógyszerek nem segítenek. Ezeknek az embereknek szükségük van a szívüket egy egészséges donor szívvel való helyettesítésére. A szívátültetés nem mindenki számára megfelelő kezelés. Egy transzplantációs központban működő egészségügyi csapaa segít eldönteni, hogy a beavatkozás biztonságos és hasznos lehet-e számodra.
Tüneti és életvégi ellátás
A szakorvos speciális orvosi ellátást javasolhat a tünetek csökkentése és az életminőség javítása érdekében. Ezt palliatív ellátásnak nevezik. Bárki, aki súlyos és gyógyíthatatlan betegségben szenved, hasznát veheti ennek a típusú ellátásnak a betegség tüneteinek vagy a kezelés mellékhatásainak enyhítésére.
Néhány szívhibával küzdő ember esetében a gyógyszerek már nem hatékonyak, és a szívátültetés vagy eszközös beavatkozás nem lehetséges. Ha ez bekövetkezik, akkor az életvégi ellátást javasolhatják. Ezt hospice ellátásnak nevezik.
A hospice ellátás lehetőséget ad a családnak és a barátoknak – az ápolók, szociális munkások és képzett önkéntesek segítségével -, hogy gondoskodjanak szerettükről és megkönnyítsék a halál elfogadását, egyben a család is felkészülhessen az elmúlásra. A hospice ellátás elérhető otthon vagy idősotthonokban és segítő otthonokban. A hospice ellátás a következőt biztosítja a betegeknek és hozzátartozóiknak:
- Érzelmi támogatás.
- Pszichológiai támogatás.
- Spirituális támogatás.
Életmód és otthoni praktikák
Néhány szívproblémás embernek lehet, hogy omega-3 zsírsav-kiegészítőket kell szednie. Néhány kutatás azt mutatja, hogy a kiegészítők segíthetnek csökkenteni a kórházi tartózkodás szükségességét. Bizonyos életmódváltások gyakran javítják a szívelégtelenség tüneteit, és akár meg is állíthatják a betegség romlását.Az alábbi változtatásokat javasolják a szív egészségének javításához:
- Ne dohányozzon. A dohányzás károsítja az érrendszert, emeli a vérnyomást, csökkenti a vér oxigénszintjét, és gyorsítja a szívverést. A leszokás a legjobb módja a szívproblémák kockázatának csökkentésének. Szívátültetésre sem lehet jelentkezni, ha a dohányzás folytatódik. Kerülje a másodlagos dohányzást is.
- Ellenőrizze a lábait, bokáit és lábfejeket duzzanat szempontjából. Ezt minden nap végezze el.
- Mérje meg a súlyát. A súlynövekedés arra utalhat, hogy a szervezete folyadékot tart vissza. Szükség lehet a kezelés módosítására.
- Kezelje a súlyát. A túlsúly növeli a szívproblémák kockázatát. Már a kis súlycsökkenés is segíthet a szív egészségének javításában.
- Fogyasszon egészséges ételeket. Törekedjen a gyümölcsök, zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, zsírmentes vagy alacsony zsírtartalmú tejtermékek és sovány fehérjeforrások bevitelére. Korlátozza a telített vagy transzzsírokat. Egyen keveset, böjtöljön.
- Csökkentse a sómennyiséget.. Túl sok só, más néven nátrium, vízvisszatartást okozhat a szervezetben, ami megnehezíti a szív munkáját. A tünetek közé tartozik a légszomj és duzzadt lábak, bokák és lábfejek.
Kérdezze meg szakorvosát, hogy követhet-e sómentes vagy alacsony sótartalmú étrendet.
- Korlátozza az alkohol fogyasztását. Az alkohol interferálhat bizonyos gyógyszerekkel. Ezenkívül gyengíti a szívet és növeli a szabálytalan szívverések kockázatát.
- Kérdezze meg, mennyi folyadékot fogyaszthat.
- Maradjon aktív, amennyire csak lehetséges. A mérsékelt testmozgás segít megőrizni a szíve és teste egészséget. Azonban mindig beszéljen a szakorvossal a számára megfelelő edzésprogramról.
- Csökkentse a stresszt. Az erős érzelmek, mint az szorongás vagy düh, gyorsabbá tehetik a szívverést, nehezebbé teszik a légzést, és emelik a vérnyomást. Ezek a változások súlyosbíthatják a szívelégtelenséget.
Keresse meg azokat a módszereket, amelyek segítenek csökkenteni az érzelmi stresszt. A mindfulness gyakorlása és másokkal való kapcsolódás támogató csoportokban jó módszer lehet a stressz csökkentésére és kezelésére.
- Aludjon jobban. A szívelégtelenség légszomjat okozhat, különösen fekvő helyzetben. Ha horkolsz, vagy más alvásproblémáid vannak, győződj meg róla, hogy elvégeztesd a sleep apnea vizsgálatot.
Megküzdés és támogatás
A szívelégtelenség kezelése nyitott kommunikációt igényel a szakorvossal! Legyen őszinte az étrend, életmód és gyógyszerhasználat kapcsán. Figyeljen a testére és az érzéseire. Mondja el az orvosának, amikor jobban vagy, vagy amikor rosszabbul érzi magát. Ez segít a szakorvosnak abban, hogy megállapítsa, melyik kezelés a legjobb az Ön számára.
Ezek a lépések segíthetnek a szívelégtelenség kezelésében:
- Szedje be a gyógyszereket az előírt módon. Ha mellékhatások vagy költségek okoznak problémát, kérdezze meg az orvosát más lehetőségekről. Ne hagyja abba a gyógyszerek szedését, mielőtt beszélne orvosával. Emellett menjen el minden időpontszerű egészségügyi vizsgálatra.
- Legyen óvatos más gyógyszerekkel és kiegészítőkkel. Néhány vény nélkül kapható fájdalom- és gyulladás csökkentő gyógyszer súlyosbíthatja a szívelégtelenséget, például az ibuprofén (Advil, Motrin IB, mások) és a naproxén-nátrium (Aleve). Néhány diéta tabletta és kiegészítő is veszélyes lehet, ha szívelégtelenség elleni gyógyszereket szedsz. Mindig tájékoztassa szakorvosát az összes gyógyszerről, beleértve azokat is, amelyeket vény nélkül vásárol.
- Mérje meg a súlyát naponta. A súlynövekedés a folyadékretenció jele lehet.
- Mérje meg otthon a vérnyomását. Írja le az értékeit, és hozza el magával az egészségügyi vizsgálatokra. Ez segíti az orvosokat abban, hogy tudják, a kezelés működik-e vagy a helyzet rosszabbodik-e.
- Tudja, hogyan lehet kapcsolatba lépni az egészségügyi szolgáltatójával. Tartsa kéznél az orvosod telefonszámát, a kórház telefonszámát és az irányt a kórházba vagy rendelőbe.
- Kérjen segítséget. A kezelés és az életmódváltásokhoz való ragaszkodás kihívást jelenthet. Segíthet, ha megkéri barátait és családtagjait, hogy segítsenek elérni a céljaidat.
Ha aggódik a szívelégtelenség kockázatával kapcsolatban, kérjen időpontot kardiológus szakorvosunkhoz! Online foglalás esetén 15% kedvezményt biztosítunk a teljes körű kardiológiai kivizsgálás esetén!