Mit kell tudni a Holter vizsgálatról?

A szív és érrendszeri betegségek világszerte a vezető halálokok között szerepelnek.

Az időben felfedezett szívbetegségek kezelése kiemelkedően fontos feladata a járóbeteg ellátásnak, amellyel megelőzhetők későbbi súlyos szövődmények.

A szívbetegségek egy nagy csoportját teszik ki a szívritmuszavarok, melyek a szív elektromos működésének a rendellenességei. A szív elektromos szabályozása felelős a harmonikus és hatékony szívműködésért. Nagyszámú, változatos kórkép tartozik ebbe a betegség csoportba, szabálytalan szívritmus léphet fel bizonyos betegségek (pl szívinfarctus, szívelégtelenség, szívizom gyulladás, egyéb szívizom betegségek, szívbillentyű betegségek, hormonális betegségek, pajzsmirigy betegségek stb) következményeképpen, de látszólag egészséges szív esetén is előfordulnak.

Lehetnek banálisak, de lehetnek életveszélyesek is.

Járhatnak lassú szívveréssel, és járhatnak veszélyesen gyors pulzusszámmal. Bizonyos szívritmuszavarok következményeként kialakulhat szélütés, vagy akár halált okozó szövődmény is. Emiatt kiemelkedően fontos a kivizsgálásuk, a pontos diagnózis felállítása.

Sokszor ez igen nehéz feladat, mivel a legtöbb szívritmuszavar nem állandóan van jelen, megjelenésük gyakran kiszámíthatatlan. Emiatt ezek a szívritmuszavarok nem mutathatók ki a pár másodpercig tartó, hagyományos EKG vizsgálattal, csakis HOLTER EKG, azaz minimum 24 órás EKG vizsgálattal.

A Holter vizsgálat lényege a szív elektromos működését felvevő, kis, hordozható készülék által rögzített EKG görbe elemzése.

A Holter vizsgálat célja a szív elektromos tevékenységének folyamatos (24, 48, 72 órás, vagy akár 7 napos) rögzítése, amely a mindennapos megszokott tevékenység közben zajlik.

Igazolt tény, hogy a Holter vizsgálat időtartamának növelésével jelentősen javítható a diagnosztikus sikeresség. Hagyományosan a vizsgálat 24 órát rögzít. Korszerűbb készülékekkel már elérhető a 48, 72, órás vagy akár 7 napos felvétel készítése is.

Milyen panaszok esetén érdemes a Holter vizsgálatot elvégezni?

  • Rendezetlen vagy heves szívverés érzés
  • Nagyon szapora pulzus
  • Lassú pulzus
  • Eszméletvesztés, megszédülés
  • Szívinfarctus után, csökkent szív pumpáló erő esetén
  • Bizonyos szívizom betegségek esetén
  • Stroke, TIA (átmeneti agyi keringészavar) – szélütés után
  • Magas szívritmuszavar rizikó esetén

A Swiss Clinic Buda Prémium Egészségközpontjában elérhető a jelenlegi egyik legkorszerűbb Holter vizsgálati rendszer, mely kimagaslóan jó jelminőségben képes 24, 48, 72 órás, vagy akár 7 napos felvételek rögzítésére. A vizsgálati idő növelésével jelentősen javítható a szívritmuszavarok diagnosztikája. Számos analitikai funkcióval segíti a Holter kiértékelő szoftvere a diagnosztika pontosságát. A felvételek kiértékelését expert, senior kardiológusunk végzi.

Prev Post

Vélemény, hozzászólás?